ହୀରାକୁଦକୁ ଲକ୍ଷେ କ୍ଯୁସେକରୁ ଅଧିକ ବନ୍ଯାଜଳ ପ୍ରବେଶ ସହିତ ଜଳସ୍ତର ୬୧୪ ଫୁଟ ଟପିଲା

ସମ୍ବଲପୁର,
ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଜଳରାଶିର ପରିମାଣ ଏବର୍ଷ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଉପରକୁ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ସହିତ ଜଳସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦୃତଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଆଜି ୬୧୪ଫୁଟ ଟପିଛି । ଏ ବିଷୟରେ ହୀରାକୁଦ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଜି ସକାଳ ୮ଟା ସମୟରେ ଏହାର ଜଳସ୍ତର ସମୁଦ୍ର ତଳଠାରୁ ୬୧୪.୩୭ ଫୁଟ ରେକର୍ଡ କରା ଯାଇଛି । ଏବର୍ଷ ଏହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଜଳସ୍ତର ଗତ ୧୫ଜୁନ ଦିନ ୬୦୭.୬୫ଫୁଟ ରେକର୍ଡ କରା ଯାଇଥିଲା ଓ ତାହା ପରଦିନ ଠାରୁ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁଏହା ନିରନ୍ତର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ସକାଳ ୮ଟା ସମୟରେ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଭିତରକୁ ଏକଲକ୍ଷ ୪ହଜାର ୯୯୭ କ୍ଯୁସେକ ବନ୍ଯା ଜଳରାଶି ପ୍ରବେଶ କରୁଥିଲା ଓ ସେଠାରୁ ୧୪ହଜାର ୨୧୩ କ୍ଯୁସେକ ଜଳରାଶି ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ କୌଣସି ସମୟ ରେ ବନ୍ଯାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏହାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରାୟ ମାସେ ଆଗରୁ ସୂଚନା ଜାରିକରି ସାବଧାନ କରେଇ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ହେଲେ କପାଟ ଖୋଲାଯାଇ ନାହିଁ । ଜଳ ବିଦ୍ଯୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବିଭିନ୍ନ କେନାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ମାତ୍ର ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିବା ଜଳରାଶି ର ପରିମାଣ ୧୪,୨୧୩ କ୍ଯୁସେକ ରହିଛି ।

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Select Language