କ୍ୱାରାନଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ବାହାରେ ଥିବା ୩୧ ଟି କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ଓଡିଶା ର କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା |


ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାର ଅଧିକାଂଶ ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାରର ସଂଖ୍ୟା ତାହା ବଦଳାଇ ଦେଇଛି।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମେ 1 ରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣର 31 ଟି ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଯାହା କି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହାକି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ 146 ଟି କୋଭିଡ -19 ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ଯାହା ସମୁଦାୟ 2,245 କୁ ନେଇଛି। ଓଡିଶାରେ ସମୁଦାୟ 95% ରୁ ଅଧିକ ମାମଲାରେ 115 ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ରହୁଥିବା କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ଏହି ରୋଗ ବାହାରୁ ଆଣିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଆଜି ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା 31 ଟି ମାମଲା ର କୋଣସି ଟ୍ରାଭେଲ ହିଷ୍ଟୋରୀ ନ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଉଛି |

ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେ ମେ 1 ରୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି- ଯେତେବେଳେ ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମାବଳୀ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମଇ 5 ଠାରୁ, ଯେତେବେଳେ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା 2 ରୁ 10 ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଲା |

କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ 31 ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ AIIMS ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏପିଡେମୋଲୋଜିଷ୍ଟ ବିନୋଦ ପାତ୍ର ଏହା ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Select Language